ראיון עם הרצליה כרמי (קנטור) – לוחמת פלמ"ח – פלוגת פל"ים- הפלוגה הימית של הפלמ"ח.

מה הרקע של משפחתך בארץ?

הרצליה:

אבי עלה ארצה מרוסיה בגיל 20 ב- 1920. באותה שנה הייתה התקפה על תל-חי וכפר גלעדי וטרומפלדור נהרג.אבי הגיע ארצה עם קבוצת חלוצים להר כנרת ושם הם הצטרפו לגדוד העבודה- חצבו בסלע וסללו כבישים בצפון הארץ.אחרי תקופה של עבודה קשה ומפרכת עבר אבי לתל-אביב ושם פגש באימי שאף היא הגיעה מרוסיה.ב- 1925 הוריי נישאו ואבי התחיל לעבוד בחברת "סולל ובונה" (שם עבד עד יציאתו לפנסיה).

אני נולדתי ב- 1927 בתל-אביב הקטנה בצפון העיר, ברח' פינסקר ומשם עברנו לרח' דיזנגוף שהיה אז רק חולות. באותה תקופה לא לנו גז, לא היה חימום לא היו מקררים, בקושי רדיו, למקרר הביאו חצאי בלוקים של קרח ומים במקלחת חיממו בתנור עם עצים וארובה שממנה יצא עשן.

מה מקור השם הרצליה?

הרצליה:

נולדתי בכ' תמוז- יום מותו של הרצל – חוזה המדינה ואבי שהיה מאוד ציוני רצה לקרוא לי בשם ציוני ובחר לי בשם זה.

באיזו אווירה למדתם בתיכון?

הרצליה:

שמונה שנים למדתי בבית הספר תל נורדו ברח' פרישמן ומשם עברתי לתיכון חדש בהנהלת טובה הלה ודר' ברמן – התיכון היה סוציאליסטי. רוב התלמידים היו חברי תנועות נוער פועליות והחינוך היה ערכי וחינוכי לאהבת ארץ ישראל.

לאיזו תנועה נוער השתייכת?

הרצליה:

הייתי בתנועת נוער "מחנות העולים" כחניכה וכמדריכה עד גיל 18.

מתי הצטרפת לפלמ"ח?

הרצליה:

בסיום התיכון עברתי לתנועת הנוער העובד לגרעין שמטרתו הייתה הקמת קיבוץ ימי.ההכשרה הייתה בקיבוץ שדות-ים שהיה קיבוץ ימי בשנת 1945.

אילו תנאים היו לכם במחנה שבקיבוץ?

הרצליה:

זה היה מחנה אוהלים- חלקם עגולים וחלקם מרובעים. המיטות היו שקועות בחול ומתחתן מזוודה ונשק שהוסתר במחתרת.בכל אוהל הייתה עששית קטנה שלרוב הייתה עם אהיל שבור. ליד מחנה האוהלים הייתה מקלחת מפח עם דלת שכמעט תמיד הייתה פתוחה. בין המקלחות של הבנים והבנות הייתה מחיצה עם חורים – חלקם להצצה וחלקם להעברת סבון.אוכל רב לא היה – קיבוץ שדות ים היה עני. האוהלים לא תמיד עמדו בסערות וברוחות ולעתים קרסו על יושביהם.אבל אנחנו היינו בציפייה למשימות הגדולות שלנו- הורדת מעפילים שהגיעו בספינות רעועות ארצה.

מה הייתה שיגרת האימונים?

הרצליה:

חלק מהאימונים היו בים- למדנו להחזיק משוטים,לחתור בסירות עץ, לחצות גלים גדולים, להחזיק מפרשים והפלגות בים סוער.הורדת המעפילים הייתה שעתנו הגדולה – אבל לא תמיד הצלחנו, כי הבריטים תפסו את אוניות המעפילים והגלו את המעפילים לקפריסין.

מה היה תפקידך בפלוגה הימית?

הרצליה:

במשך שנה הייתי המזכירה של הפלוגה הימית שהמטה שלה היה בשדות ים ומפקדה היה אברהם זכאי ז"ל.תפקידי היה ניהול הרישום של כל אנשי הפלוגה שהיו בתפקידים שונים באימונים בים, בקורס מ"כפים, קורס קצינים, שליחות בחו"ל- למצוא אוניות להובלת המעפילים, לרכז את המעפילים באירופה במחנות לקראת העלייה לארץ ולהובילם בשלום ארצה.כמו כן, תפקידי היה להעביר דואר בין כל המחלקות המיוחדות של הפל"ים שהיו מפוזרות בכמה קיבוצים.כל אנשי הפלמ"ח קיבלו תעודות זהות מזויפות עם שם בדוי כדי האנגלים לא יגלו אותנו.

זכור מקרה מיוחד בפעילותך בפלמ"ח?

הרצליה:

כן. פעם אחת כשנסעתי, בתפקידי להעברת דואר לאחד ההמחלקות של הפלמ"ח - עלה שוטר אנגלי לאוטובוס וערך חיפוש בין האנשים ואני, שהיה עלי חומר סודי, נבהלתי ופשוט בלעתי את דף הנייר הסודי, כדי שלא יפול לידיו של השוטר.

 

עד מתי היית בפל"ים?

הרצליה:

בשנת 1946 עזבתי הפל"ים והלכתי ללמוד בבי"ס לאחיות "אסותא" בתל-אביב.עם פרוץ הקרבות ב- 1947 כאשר רבים מחבריי נהרגו ונפצעו בקרבות הקשים בכל חלקי הארץ, עזבתי את לימודיי האחיות והתגייסתי לחיל הים. עם התגייסותי נשלחתי לקורס חובשים של חיל הים בנתניה.

כיצד זכור לך יום הכרזת המדינה?

הרצליה:

ביום הכרזת המדינה- הייתי בקורס חובשים ולא ידענו בכלל שבן גוריון הכריז על הקמת המדינה.

לאן שובצת עם סיום קורס החובשים?

הרצליה:

בסיום קורס חובשים עברתי לבסיס חיל הים בגבעת אולגה ושם גם פגשתי את בעלי צביקה (ז"ל) שהיה מדריך בקורס נשק לחיילים חדשים.מגבעת אולגה עברתי למטה חיל הים בחיפה- סטלה מאריס והייתי בין חמשת הקצינות הראשונות של חיל הים.בעלי צביקה שירת בחיל הים בבסיס מחנה בת גלים ולאחר מכן יצא לקורס קצינים ונשלח משם לחיל האוויר ברמת דוד כמדריך תותחים אנטי אוויריים.

מתי נישאתם?

הרצליה:

ב- 22.11.49 התחתנו ועברנו לגור בתל-אביב. נולדו לנו בת ובן - דורית וירון.

עבדתי במינהל החינוך במשך 36 שנים כמפקחת בבתי הספר עד היציאה לגמלאות.

בעלי צביקה (ז"ל) עבד ב"סולל בונה" כמנהל עבודה במשך 42 שנה. נפטר ב-2009.

הקמנו משפחה נפלאה עם שני הילדים וחמישה נכדים.

 

האתר מודה להרצליה כרמי על הראיון המרגש ועל הזמן שהקדישה לקיומו.

התחברות חברים

תפריט סיפורים היסטוריים

Go to top